Sprediķis par praidu

 

10.06.2018.

Pētera I. vēst.  5:5–11

(citi lasījumi: Jesaja 12:1–6; Lūka 15:1–10)

“Tāpat, jaunākie, esiet paklausīgi vecākajiem, bet visi, cits citam padodamies, apjozieties ar pazemību. Jo Dievs stāv pretim lepniem, bet pazemīgiem Viņš dod žēlastību. Tad nu pazemojieties apakš Dieva varenās rokas, lai Viņš jūs paaugstinātu savā laikā. Visu savu zūdīšanos metiet uz Viņu, jo Viņš gādā par jums. Esiet skaidrā prātā, esiet modrīgi! Jūsu pretinieks velns staigā apkārt kā lauva rūkdams un meklē, ko tas varētu aprīt. Tam turieties pretī stipri ticībā, zinādami, ka tās pašas ciešanas ir uzliktas jūsu brāļiem pasaulē. Bet visas žēlastības Dievs, kas jūs Kristū ir aicinājis Savā mūžīgajā godībā, Tas jūs pēc īsām ciešanām pats sagatavos, stiprinās, spēcinās, darīs pastāvīgus. Viņam vara mūžu mūžos. Āmen!” 

 

Kā jums liekas, par ko es šodien runāšu? Kas būtu tāds aktuāls?

Ap. Pēteris savas vēstules 5. Nodaļā dod norādījumus par to, kā sadzīvot draudzē. “Tāpat arī jūs, jaunākie, pakļaujieties vecākajiem; tērpieties pazemībā cits pret citu, jo Dievs stājas pretī augstprātīgajiem, bet pazemīgajiem dod žēlastību”. “Pazemojieties zem Dieva varenās rokas, lai Dievs jūs paaugstinātu, kad būs pienācis laiks”. “Esiet skaidrā prātā un nomodā: jūsu pretinieks velns kā lauva rūkdams staigā apkārt, meklēdams, ko varētu aprīt”. – Labs aicinājums! Kā lai saglabā skaidru prātu laikmetā, kurā notiek informācijas karš- karš starp Austrumiem un Rietumiem, galu galā- visu karš pret visiem? Un sātans vairs nestaigā apkārt kā rūcošs lauva, bet kā mediju speciālists, kas smalki pārzin stratēģijas, kā pakļaut un pārvaldīt cilvēku prātus.

Evanģēlija lasījumā dzirdējām Jēzus līdzību par ganu, kas dodas meklēt pazudušo avi, un ir priecīgs, kad viņam ir izdevies to atrast. Tāpat Dievs priecājas par katru atgriezušos grēcinieku. Kāpēc priecājas? Jo tas ir brīnums, ja cilvēkam izdodas pārpeldēt aizspriedumu, melu un puspatiesību jūru, un nonākt pie Dieva.

Ap. Pēteris saka kristiešiem: “Pazemojieties zem Dieva varenās rokas!” Vārds “pazemojieties” mūsdienās neizklausās labi. JD grieķu tekstā lietots vārds, ko latviski burtiskā veidā varētu iztulkot kā “darīt zemu”. Nepazemojies! Kļūsti zems Dieva priekšā! Noliec savu lepnību, nostājies zem Dieva varenās rokas. Kas ir pazemības pretstats? – Augstprātība un lepnība. (Mūsdienās ļoti izplatīta attieksme- es esmu gudrs, visi pārējie ir idioti.)

Vakar notika Baltijas praids. Notikums radīja daudz emociju un pārdomu. Vārds “pride” cēlies no angļu valodas un nozīmē “lepnums”. Cilvēki izgāja Rīgas ielās, lai lepotos ar savu netradicionālo orientāciju. Šo pasākumu organizēja “Mozaīka”, kas pārstāv LGBT intereses Latvijā. LGBT ir akronīms no grupu apzīmējumiem: lezbietes, geji, biseksuāļi un transpersonas. Nevar noliegt, ka šādi cilvēki mūsu sabiedrībā ir, un ka viņi aizvien uzstājīgāk pieprasa savas tiesības. Ko tad viņi vēlas? Viņi vēlas, lai viņu kopdzīve tiktu valstiski atzīta, faktiski pielīdzināta tradicionālajai laulībai, ģimenei, ko veido vīrietis un sieviete. Viņi vēlās adoptēt bērnus.

Uz šo jautājumu varam skatīties dažādos līmeņos. Viens līmenis ir “guļamistabas” līmenis. Šajā līmenī mēs varētu domāt tā: “Kāda man daļa, kurš ar ko guļ”. Un tā ir taisnība! Tā nav mana darīšana. Kamēr cilvēks pats šo “guļamistabas jautājumu” neiznes sabiedriskai apskatei. Praida dalībnieki maršēja pa Rīgas ielām, tā viņi iznesa “guļamistabas” jautājumu vispārējai apskatei.

Un tagad manas pārdomas. Vispirms par medijiem. Sekoju līdzi tam, kā praids tiek atspoguļots Latvijas medijos. Ziņu portāls TVNET sadaļa “Tevi tas varētu interesēt!” šorīt no rīta (10.06.2018.) bija atrodami sekojoši raksti: “Latvijā pazīstami cilvēki, kuri neslēpj savu netradicionālo seksuālo orientāciju”, Rīgā bez lieliem starpgadījumiem noslēdzies «Baltijas praids», “Protests pret praidu pie Vērmanes dārza pulcē dažus desmitus cilvēku”, “Noskaties, cik krāšņi un pozitīvi aizvadīts «Baltijas Praida» gājiens”, “Karaliskā ģimene žilbina karalienes otrajā dzimšana dienā”. Vēl šajā portālā var lasīt šādus rakstus: “Baltijas praida gājiens” (foto un video arhīvs), Praida gājieni pasaulē, Latvijā pazīstami cilvēki, kuri neslēpj savu netradicionālo orientāciju, Slavenas sievietes, kurām patīk sava dzimuma pārstāves, Slaveni aktieri ar netradicionālo orientāciju; Neviena, es atkārtoju, neviena raksta par to, ka uz šiem jautājumiem var būt arī citādāks skatījums. Vismaz tāds ir mans priekšstats par žurnālistiku- tiek atspoguļoti dažādi viedokļi un cilvēkiem tiek dota iespēja izlemt. Šķiet, ka tikai ziņu portāls Delfi atļāvās nopublicēt atšķirīgu viedokli. Tas rosināja mani uz pārdomām “Kam pieder Latvijas mediji?” Grāmatu ar šādu nosaukumu izdeva RSU profesore Anda Rožukalne 2013. gadā. Grāmatas anotācijā rakstīts, ka uz to brīdi (2013. gadu) mediju telpas saturu Latvijā noteica 30 cilvēki. Kam pieder TVNET? Igauņu holdingam, kas savukārt ir daļa no liela mediju norvēģu koncerna.

Kā es to vērtēju? – Kā masīvu smadzeņu skalošanu. Lai izmainītu sabiedrības skatījumu ļoti fundamentālā jautājumā, proti, ka Dievs radīja vīrieti un sievieti vienu priekš otra un svētīja šo savienību ar bērniem. Tāda ir radīšanas kārtība. Bet ko nu par to? Mūsdienu sabiedrībā valda brīvība. Cilvēki tiek iedrošināti izdzīvot savas seksuālās vēlmes un fantāzijas, ja vien tas neaizskar citu cilvēku tiesības (bērnus nedrīkst!). Un kurš gan mūsdienās vēl tic morālei, kas izriet no dievišķas autoritātes?

Izrādās, ka visaizspriedumainākā sabiedrības grupa attieksmē pret LGBT ir kristieši. Ne visi, tikai tie, kas lasa Bībeli, un kuriem ir svarīgi, ko par šiem jautājumiem saka Dievs.

Te es gribētu atšķirt divas lietas. Pirmā ir attieksme pret cilvēkiem, otrā viņu rīcības novērtējums no kristīgās morāles viedokļa. Par attieksmi- Dievs mūs mudina cilvēkus mīlēt. Nekur Jaunajā Derībā neatrodam aicinājumu kādu cilvēku ienīst, lai kāds būtu iemesls.

(Neliela atkāpe. Šodienas Evanģēlija tekstā lasām par to, ka ap Jēzu pulcējās dažādi cilvēki ar apšaubāmu reputāciju- muitnieki, grēcinieki. Jēzus par to izpelnījās pārmetumus. Bet, ievērojiet, grēcinieki Jēzus Kristus tuvumā piedzīvoja Dieva mīlestību un klātbūtni. Jēzus nevienam nenorādīja ar pirkstu, bet grēcinieki vēlējās kļūt labāki, tīrāki un svētāki. Šodien ir citādāk. Cilvēki vēlās grēkot un viņiem priekš tā ir vajadzīga Baznīcas svētība.)

Tagad par novērtējumu. Savā pirmajā vēstule ap. Jānis mūs mudina mīlēt cilvēkus “ar darbiem un ar patiesību”. Un patiesība ir tāda, ka saskaņā ar Bībeli, homoseksuālas attiecības ir grēks, jo tā ir novirze no Dieva nodoma un plāna. Bet tā vēl nav visa patiesība. Ir arī daudz citu grēku seksualitātes jomā, pie kuriem esam jau pieraduši un par tiem vairs nesatraucamies. Cilvēki ilgstoši dzīvo kopā un neprecas, negrib neuzņemties atbildību. Cilvēki viegli precas un viegli šķiras. Cilvēki izdzīvo brīvas seksuālas attiecības, maina seksuālus partnerus, izmanto viens otru. Cilvēki patērē seksa industrijas preces un kļūst atkarīgi no pornogrāfijas. Cilvēki izliekas par ģimenes cilvēkiem, bet ir neuzticīgi, un dzīvo slepenu divkāršu dzīvi. Tagad sabiedrība ir gatava spert soli tālāk savā attīstībā (vai tomēr degradācijā?).

Ir tāds sakāmvārds: “Mainās laiki, mainās tikumi”. Tā tas ir. Es studēju teoloģiju Latvijas Universitātē no 1990.- 1996. gadam. Toreiz es tikai dzirdēju, ka ārzemēs šur un tur notiek tā un tā. Kopš tā laika ir pagājuši ir 20-25 gadi. Pa Rīgas ielām staigā cilvēki, kas lepojas ar to, ka ir atšķirīgi no pārējās sabiedrības. Kopā ar viņiem iet ārzemju vēstniecību darbinieki, kultūras darbinieki, politiķi, kas mēģina pārējai sabiedrībai iestāstīt, ka šādas attiecības ir cilvēces progresa izpausme. Izglītoti cilvēki zaudējuši izpratni par to, kas ir labs un ļauns, kas gods un kauns. Visi, kas par to nav sajūsmā, viņuprāt, ir naida  un baiļu pārņemti nabadziņi, kas pretojas progresam.

Katram mums ir savi grēki. Ar grēkiem nevajag lepoties. Lepnība un pārākuma apziņa ir pazudinājusi daudzus cilvēkus, jo cilvēks zaudē spēju ieklausīties citos, un reflektēt par sevi. Ap. Pēteris saka: “Pazemojieties zem Dieva varenās rokas!” Mums nepatīk vārds “pazemoties”. Labi! Noliksim savu lepnību! Nožēlosim grēkus un ticībā atgriezīsimies pie Kristus!